Tajný návod, ako zatočiť s jarnou únavou

ako na jarnu unavu (1)

Jar je tu (aj keď to vonku ešte tak nevyzerá) a s ňou aj príval energie. Príroda sa prebúdza, tráva sa zelená a za oknom už v skorých ranných hodinách počuť nadšený spev vtáčikov. Ale čo v prípade, že vás sprevádza jarná únava?

Kde sa vzala jarná únava?

Vyčerpanie, nedostatok energie, malátnosť alebo pocity slabosti. To je jarná únava, ktorá sa objavuje po zime, kedy je nedostatok slnečného svetla najciteľnejší. Organizmu chýba vitamín D, obzvlášť ak ho nedopĺňame v jedálničku. Jarná únava nevzniká len nedostatkom vitamínov alebo slnečného svetla, ale aj výkyvmi teplôt (tie dávajú zabrať nášmu imunitnému systému), zmenami biorytmu, či zvýšením fyzickej aktivity na jar.

ako na jarnu unavu (3)

Počúvajte svoje telo

Môj tajný recept na jarnú únavu je veľmi jednoduchý. Počúvajte svoje telo. Lieky na jarnú únavu vám nepredpíše žiaden lekár, preto by ste sa mali zamerať na seba, zistiť, čo vám chýba a dodať to telu.

Ak cítite, že máte spomaliť, spomaľte. Nepracujte 12 hodín denne, ak potom preležíte celý víkend pri filmoch, z ktorých si nič nepamätáte. Ak sa cítite po sýtej večeri plní a bez energie, evidentne to nie je v poriadku. Skúste nájsť nové zdravé a zároveň chutné recepty, zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny. A nezabúdajte ani na pohyb. S jarnou únavou majú vo všeobecnosti väčší problém ľudia, ktorí trávia zimu v teple domova s minimálnym množstvom pohybu.

ako na jarnu unavu (2)

Proti jarnej únave čajom

Čaj je účinným pomocníkom pri jej prekonávaní. Pri jarnej únave sa mi osvedčili bylinkové čaje. Mätový, ktorý posilňuje nervovú sústavu a pomáha tráveniu. Medovka, tá zas pomáha telu upokojiť sa, navodzuje pocit pohody a obsahuje látky, ktoré pomáhajú organizmu prečistiť sa. Zelený čaj zas dodáva energiu ráno. Dokáže osviežiť, je prírodným antioxidantom a pomáha odbúravať cholesterol v krvi.

A čo vaše tipy? Ako bojujete s jarnou únavou vy?

Autor: Daniela Slávik