Ako prejsť na prírodnú kozmetiku krok za krokom: Pleť

BioBeauty2

Keď som ako blogerka začala písať o prírodnej kozmetike, často som dostávala otázky, ako na ňu prejsť. Začiatky sú ťažké a zorientovať sa musí každý sám, ale tu je malá pomôcka. Prezradím vám svoje tipy, ako začať s prírodnou kozmetikou.

Prírodný základ pre pleť

Môj pleťový základ tvorí kvetinová voda a pleťové sérum alebo olej. Kvetinové vody pleť hydratujú, upokojujú, čistia a pleťovými olejmi nahradzujem krémy. Citlivej pleti sedí arganový olej, jojobový olej, šípkové sérum, levanduľová alebo ružová kvetinová voda. Mastnejšiu a problematickú poteší konopný olej, či sérum s arganovým olejom. Krém so slimačím sekrétom zas vyhladí vrásky a pleť krásne rozjasní.

Pleťové vody a toniká dokáže nahradiť kvetinová, či bylinková voda. Levanduľová upokojuje a sedí aj citlivej aj problematickej pleti, harmančeková má protizápalové účinky a ružová nielen krásne vonia, ale aj hydratuje a regeneruje.

Alternatívu k pleťovým maskám a peelingom nájdete hravo aj medzi prírodnými produktami. Prírodné peelingy na tvár sú jemné, neobsahujú plastové guľôčky, ale sú zmesou olejov, ílu, vitamínov a bylinných alebo ovocných práškov.

BioBeauty5

Kľúčové je zloženie

V regáloch nájdeme veľa značiek, ktoré majú nálepky bio, prírodné alebo bez chémie, ale v zložení sa častokrát nachádzajú látky, ktoré v prírodnej kozmetike nemajú čo robiť. Prírodnú kozmetiku, ktorú nájdeme v drogériách častokrát od tej ostatnej odlišujú certifikáty. Tie však nemusia mať menšie lokálne prírodné značky, ktorých zloženie produktov je čisté. Je dôležité naučiť sa rozumieť zloženiu. Ja používam webovú stránku EWG,  kde overujem jednotlivé zložky a čítam blogy, poprípade si o produkte alebo firme pred kúpou niečo zistím.

BioBeauty3

A čo s kozmetikou, ktorú máte doma? Darovať alebo dopotrebovať. Určite nie vyhadzovať, veď kamarátke alebo niekomu z rodiny sa zíde.

Rada na záver: Každá pleť je individuálna. Je možné, že si tá vaša bude na prírodnú kozmetiku chvíľku zvykať. Nenechajte sa odradiť miernym zhoršením. Ide o prirodzenú reakciu pleti, ktorá si odvyká od chémie.

Autor: Daniela Slávik