AKO UŠETRIŤ... PENIAŽKY AJ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE :) 2.ČASŤ.

Po pozitívnych ohlasoch na 1. časť  zo série článkov venovaných šetreniu tu mám pre Vás pokračovanie. Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať za skvelú spätnú väzbu :)

Takže Vás vítam pri druhej (a určite nie poslednej) časti)..

Minule som sa venovala  skôr doplnkom, dnes to bude viac o vôni :)

SIlice - éterické oleje - pre mňa najmä v poslednom období neoddeliteľná súčasť domácnosti. Jednoducho preto, že milujem prirodzene vône a tie skrátka žiadna syntetika nenahradí. A tiež sa trošku viac začínam v posledných mesiacoch zaoberať aromaterapiou - účinkami vôní na organizmus, náladu, pokožku. 

 Možno si poviete, načo by mi bola doma 100% prírodná silica? No povedzme, na asi milión využití :) 

Ako využívam silice ja? A ako s nimi vlastne "šetrím" ? Mám pre Vás pár tipov:

1). Vyrobila som si domáci difúzer - osviežovač vzduchu. Je to jednoduché - potrebujete len "nosič" - čistý rastlinný olej (idálny je taký, čo nemá príliš charakteristickú vôňu - napríklad mandľový, marhuľový, bambusové drievka - poslúžia aj obyčajné špajdle,  flaštičku alebo nádobku s užším hrdlom - ideálne ak je sklenená a tmavá no a obľúbené silice. Do nádobky nalejte olej, prikvapkajte silicu, zastrčte paličky a položte niekam najlepšie do prievanu alebo na miesto, kde sa častejšie pohybujete - vždy keď pôjdete okolo, rozvírite vôňu vôkol seba :) Paličky môžete z času na čas pretočiť. 

Je to lacnejší a hlavne neškodný osviežovač vzduchu :) Kombinácia silíc je čisto na Vás, môžete ju prispôsobiť ročnému obdobiu, nálade, miestnosti, kde difúzer umiestnite. 

U nás doma teraz rozvoniava levanduľa s vavrínom kubébovým (litsea cubeba). 

2). Pridávam si silicu do krémov, kondicionéru, deodorantu - podľa nálady a aj podľa potreby - napríklad do pleťovýho oleja som si kvapla levanduľovú silicu - používam na noc a milujem levanduľovú vôňu a ešte na mňa pôsobí upokojujúco. 

Tea tree silicu som kvapla do deodorantu a aj do krému, ktorý používam na nohy :) 

3). Pridať pár kvapiek môžete aj do ekologických čistiacich pomocníkov v domácnosti - urobiť si tak z upratovania aromaterapeutický zážitok - podľa nálady :) Veľký výber eko čistiacich prostriedkov do domácností pre Vás pripravujem, už čoskoro bude v predaji.

4.) Silice používam aj pri praní. Nakoľko som sa nedávno dozvedela aká je aviváž zbytočná. Nikdy som si to neuvedomovala - ale vedeli ste napríklad, že je to vlastne niečo ako "silikónový"  kondicionér na vlasy? Aviváž sa naviaže na vlákna v textile, obalí ich a potom je prádlo na dotyk hebkejšie. Aviváž tam tak ostáva a my ju máme potom na sebe niekoľko hodín denne. Preto keď už chcete používať aviváž, vyberajte naozaj dôkladne. Za tým, že aviváž je zbytočná si však stojím. Vyrobená bola na to aby zabránila pri syntetických vláknach vytvárať statickú elektrinu (aby sa látka k sebe "neprilepovala" - viete čo myslím. Skvelou alternatívou je L´vandu - oplach prádla. Neutralizuje zásaditosť opraného prádla, vymýva zvyšky pracieho gélu či prášku z látky. Predáva sa v jemnej levanduľovej vôni. Mne vyhovuje, no občas si ju "zmením" a zosilním voňavý efekt pár kvapkami nejakej silice. Prádlo je po nej ľahučké, príjemne voní (aj vďaka siliciam) a hlavne je zneutralizované a vhodné tak pre detskú pokožku ako aj pre veľmi citlivú pokožku (psoriáza, ekzémy)

Plánujem aj "domácu" aviváž - určite Vám napíšem recept aj postup :) 

5.) Ak milujete horúci voňavý kúpeľ, skúste namiesto peny do kúpeľa použiť prírodnejšiu alternatívu. Zmiešať šálku mlieka s pár kvapkami obľúbenej silice Vám potrvá pár sekúnd.  Alebo ak túžite po zamatovo hladkej pokožke a nemáte chuť sa po kúpeli natierať krémom, namiesto mlieka použite napríklad panenský olivový olej( kľudne ten z kuchyne) - rozmiešajte v ňom pár kvapiek silíc a vlejte do napustenej vane. 

TIP: Ak by ste silicu nakvapkali len tak do vody, nerozptýlila by sa a ostala by v malých "zhlukoch" - preto je vhodné ju najprv rozmiešať v oleji alebo napríklad aj v mlieku :) 

Tak na dnes všetko, dnes to bolo o vôňach :) Pokračovanie nabudúce :)

Majte sa krásne :)

Baška