Ako ušetriť... peniažky aj životné prostredie :) 1.časť.

Ahojte moje krásne, 

po dlhšom čase prichádzam opäť s článkom. 

Možno ste si už všimli na našom Instagrame pár fotiek, ktoré smerujú aj k dnešnému článku...  

V živote sa mi za ostatné týždne udialo niekoľko zmien (vnímam ich ako vylepšenia:) ) . Jednoducho som si uvedomila, že napriek ako-takej snahe - stále naša domácnosť produkuje dosť odpadu. Zamýšľala som sa teda ako tento problém aspoň zo začiatku trošku vyvážiť rozumným hospodárením. Napadlo ma pár vylepšení, ktoré sme doma zaviedli (nie je to ešte 100% - ale verím, že sa sa na nový systém postupne prehupneme úplne) a tieto vylepšenia som sa (pokiaľ bolo možné) rozhodla nejakým spôsobom pridať aj k nám do obchodíku a na eshop. 

Je to najmä kvôli tomu, že viem, že veľa z Vás uprednostia kvalitnú a poctivú kozmetiku pred tou ľahko dostupnou v drogériach, ktorá síce nemusí byť zlá (nebudem tu očierňovať žiadne značky) ale povedzme si rovno - moc prírodná konvečná kozmetika skrátke nie je  :(

S tým zároveň súvisí aj životné prostredie, život okolo nás, prostredie v ktorom žijeme, my, naše deti, naša rodina. 

Platí síce, že jedna lastovička jar nerobí - ale ak aspoň troškou môžem ja prispieť k tomu aby sme mali okolo seba zdravšie prostredie, tak to s radosťou urobím. A myslím. že nás je tu viacej takých :)

Spísala som si prvých pár bodov - ktoré sme u nás doma zaviedli a ktoré sú celkom jednoducho aplikovateľné, myslím v každej domácnosti.

Postupne - asi v troch sériach článkov Vám ich postupne predstavím :) Na zmeny treba ísť postupne, že? :)

Ide hlavne o to aby sme si všetci uvedomili, že je dôležité minimalizovať odpad, neplytvať produktami a celkovo rozmýšľať skôr minimalisticky :)

Tak na úvod by hádam už aj stačilo a poďme k jednotlivým "zlepšovákom" :

1. Hubka namiesto vatových tampónov.

 Možno to bude znieť čudne, ale uvedomili ste si niekedy ako dlho sa v prírode rozkladajú klasické "vatové" tampóniky? Vedeli ste, že tie "bežné" sú bielené chlórom a ten by ste si dobrovoľne a vedome na pleť asi nedali. Nevravím, že nemám doma žiadne - mám, ale jeden balíček (100 ks) mi vydrží asi 2 až 3  mesiace a niekedy aj viac. Jednoducho som ich vymenila za umývateľnú kozmetickú morskú hubku. Bola som najskôr dosť skeptická - možno ako teraz vy :) Ale vyskúšala som a už by som nemenila. Mám doma vždy dve - jednu používam na odlíčenie a druhú na dočistenie pleti. 

Tú na odlíčenie používam tak, že ju vždy navlhčím vododu (môžete aj nejakým obľúbeným hydrolátom či kvetovou vodou) a následne nanesiem na hubku pleťový olej - môžete si vybrať akýkoľvek - ja si striedam hroznový alebo jojobový.  Ale perfektne to funguje aj s našimi hydrofilnými olejmi od Saloos. Potom si jednoducho zotriem make-up - aj z očí. Hubka po namočení je jemnučká a naozaj to ide krásne všetko "dolu".  Skúšala som to aj s čistiacou emulziou od Dulcia Natural a tiež to bolo super. Teraz síce uprednostňujem oleje, pretože ich treba domíňať, ale najbližšie asi zasa skúsim emulziu :)

Druhú hubku používam na dočistenie pleti mydlom alebo čistiacim gélom. Jednoducho ju navlhčím, namydlím alebo naniesiem gél a poriadne zmyjem pokožku tváre a krku. 

Jedna hubka stojí cca toľko čo balíček vatových tampónikov - ale miera znečistenia prostredia je nepochybne menšia. Zároveň Vám hubka vydrží určite viac ako balíček vatových tampónikov. Ak sa tampónikov neviete vzdať, tak skúste aspoň také, ktoré sú ekologické - z biobavlny a nie sú bielené chlórom :)

2. Sisalové vrecko. 

Sisalové vrecko je môj asi jeden z najnovších pomocníkov :) Zasa mám doma dve :) Jeden používam na "zbytky" tuhých šampónov, ktoré mi je ľúto vyhodiť (mám odskúšané, že keď sa tuhý šampón už rozhodne nedržať pokope, tak s tými zbytkami si vlasy umyjem minilálne ešte 5x. Z toho mi vyplýva, že je zbytočné ich len tak vyhodiť. Jednoducho tieto kúsky vložím do vrecúška a vlasy si "napením" s celým vrecúškom, v ktorom sú nazhromaždené úlomky z tuhého šamponu. 

Takto oddialim minimálne o týždeň/dva kúpu nového tuhého šampónu a nič nevyhadzujem :). 

Druhé vrecko čo mám doma používam na tuhé mydlo. Tiež ho takto spotrebujem do posledného kúsočku, ale zároveň nepotrebujem zvlášť peeling - sisalové vrecko skvele zvláda túto úlohu a zbaví moju pokožku nežiaducej suchej a odumretej kože. Hlavne teraz po lete :)

3. Látková taška namiesto igelitiek. 

Látkové tašky sú moja samozrejmosť. Už veľmi dávno bojkotujem igelitky. Vždy mám nejakú so sebou. Najnovšie som objavila české eko tašky z biobavlny - tzv. sieťovky a úplne som si ju zamilovala :) Vyzerá retro - a zárove poriadne trendy :) Pretože ich milujem a používam, objavili sa aj v našej ponuke :) 

Okrem sieťoviek sme zaradili aj zdravé vrecká na pečivo či zeleninu - už nemusíte pečivo v obchode baliť do mikroténového sáčku či igelitky! Je to minimum čo môžeme pre zdravšie životné prostredie urobiť, ale čím nás bude viac, tým to bude mať väčší zmysel :)

 

Tak verím, že som Vás navnadila a možno aj inšpirovala. 

V najbližšom článku Vám napíšem o svojich ďaľších zlepšovákoch :) Už teraz sa teším!

Ak by ste mali otázky, smerujte ich na náš FB alebo mailom biobeauty@biobeauty.sk

Majte krásne dni :)

Bozkávam, Baška