ako mi menštruačný kalíšok spríjemnil menštruáciu

Pred pár týždňami som sa konečna odhodlala a kúpila som si menštruačný kalíšok. 

Priznám sa, že som mala pred ním dosť veľký rešpekt. Vynárali sa mi otázky, na ktoré som potrebovala odpovede predtým ako som ho začala používať. 

Teraz mám za sebou už druhú menštruáciu s kalíškom a musím úprimne povedať, že to bolo najlepšie rozhodnutie aké som mohla urobiť. Som maximálne spokojná. Ten pocit čistoty počas celého dňa v práci a celkovo sviežosť a v neposlednom rade aj ušetrenie prírody od množstva vložiek, stojí za to. 

Rozhodla som sa podeliť sa s vami o svoju skúsenosť.  Tieto otázky mi bežali hlavou: 

Ako je možné, že kalíštek drží na svojom mieste a nehýbe sa počas toho ako sa pohybujem ja? Naozaj mi "nepretečie"? Nemusím sa báť "nehody?  Čo ak si ho zavediem nesprávne? Ako to zistím? 

Keď je kalíšok zavedený správne, tak sa nebude ani hýbať a ani sa netreba báť žiadnej "nehody".  Kališok si zasúvate tak, že je preložený akoby na polku a potom keď je vo vnútri, jemne ho pootočíte a on sa roztvorí a podtlakom sa doslova pricucne na krčok.  Keďže vznikne jemný podtlak, kalíštek bude bezpečne držať na svojom mieste a vy sa nemusíte báť, že by ste ho potom museli naháňať vo vnútri :) 

Pokiaľ by sa Vám kalíšok neotvoril a zostal by preložený - vtedy by sa mohlo stať, že sa posunie, ale netreba sa báť, vybrať pôjde. Nemá sa kam stratiť :) V tomto prípade sa môže stať aj to, že krv bude pretekať. Pre tento prípad odporúčam aspoň zo začiatku používať pre istotu vložku - ako poistku. Časom to vychytáte a budete vedieť rozpoznať, či sa kalíšok dostatočne otvoril alebo nie. Inak to, či sa otvoril a "pricucol" zistíte aj tak, že sa s ním už nedá točiť. Obrázok článku

Nebolí to? Ako viem akú veľkosť potrebujem? Nebude to tlačiť? 

 

Nie nebolí to. Pokiaľ je Vám nepríjemné samotné vkladanie, napríklad kvôli opätovnému zasúvaniu (na začiatku) je možné použiť lubrikant. Mne to veľmi pomohlo - kalíšek krásne vkĺzol dnu. Namiesto lubrikantu je možné použiť aj napríklad kokosový olej. 

Čo sa týka veľkosti - ja som si vyberal z dvoch, ktoré máme v ponuke od značky Gaia - S a L.

Vo všeobecnosti sa odporúča pre ženy, ktoré ešte nerodili a majú do 25 rokov  tá menšia veľkosť.  Ja som ešte nerodila a teda už nemám dlho 25 rokov, tak som si zvolila L. Keď som však porovnávala jednotlivé kalíšky - rozdiel vo veľkosti tam takmer nie je, Aj objem je veľmi podobný, myslím, že rozdiel je tam len 1 ml. 

Pokiaľ je kalíšok zavedený správne, nebudete cítiť nič. 

Ako často ho treba vyprázdňovať? Je vhodný aj na noc? Ako dlho ho môžem mať nepretržite vo vnútri?

Toto bola pre mňa asi najdôležitejšia otázka. Nakoľko som celý deň mimo domu a v práci by som si ho pokiaľ to nebude akútne nerada vyprázdňovala, riešila som ako dlho ho môžem mať dnu. Čítala som rôzne fóra a rozprávala som sa aj so zákazníčkami, ktoré viem, že ho používajú. Keďže nemávam veľmi silné krvácanie, tak som bola ubezpečená, že mi tých 7-10 hodín vydrží v pohode. Tak to bolo asi to rozhodujúce. Ráno predtým ako idem do práce si ho vyprázdnim, vyčistím a znovu zavediem. Celý deň som v pohode a hlavne v čistote :) A večer keď prídem domov, idem rovno do sprchy a vyprázdnim, osprchujem sa a zavediem znovu. To isté ešte pred spaním. A potom ráno a tak ďalej celú menštruáciu. V noci vydrží úplne v pohode. 

Ako často ho treba dezinfikovať/vyvárať? 

Pred každou menštruáciou ho vyváram - do hrnca s vodou ho celý ponorím a nechám vrieť aspoň 20-30 minút. Potom pri každom použití - ho dôkladne oplachujem v teplej vode. 

Ku Gaia cup je v balení aj taký prášok na čistenie, ale ten som zatiaľ nepoužila. 

Dá sa s kalíškom kúpať?

Jasné, že sa dá. Vyskúšala som to sama a je to super. Nakoľko som vždy mala problémy s tampónmi, tak počas svojich dní v lete som sa nikdy nechodila kúpať. Kalištek nemusíte vymieňať ako tampón zakaždým ako vyjdete z vody :) 

Takže moje zhrnutie: 

Nebojte sa a poďte do toho :) 

Ak máte ešte otázky, kľudne sa pýtajte - čo budem vedieť z vlastnej skúsenosti, rada zodpoviem :) 

Pekný deň. 

Baška