Trošku mimo kozmetiky...byť vegetariánkou je úžasné :)

Ahojte!

Dnes by som Vám rada povedala pár slov o mne, o mojom živote a ako sa zmenil pred rokom a pol, keď som sa definitívne stala vegetariánkou. 

Vopred upozorňujem, že nie som žiaden odborník na výživu a všetky info v tomto článku vychádzajú len na základe mojej osobnej skúsenosti. Nikoho nenabádam na vegetariánstvo - (to je každého osobná vec). 

Poďme poporiadku. 

Odkedy som sa začala pohrávať s myšlienkou konceptu BioBeauty, začala som rozmýšľať inak. Všímala som si viac etikety.

Najskôr na kozmetike. Prišlo mi neúctivé používať krém či riasenku,keď kvôli jej výrobe trpeli bezbranné zvieratá. 

Priznám sa, že pred pár rokmi som bola bežný spotrebiteľ, ktorý vôbec neriešil zákulisie výroby. Nechávala som sa ovplyvniť reklamou. Mala som doma kopec šampónov proti lupinám či na dokonalý objem, krémov a čistiacich produktov na tvár, dekoratívku, ktorá sľubovala výdrž aj 18 hodín..

Postupne však ku mne nejako začali prichádzať informácie. A keďže som zvedavá - začala som pátrať.  Bola som zhrozená veľa zisteniami. Ale nechcem byť konkrétna. Tento článok nemá byť "antireklamou" na konkrétne značky. 

Začala som hľadať alternatívy. Najskôr som sa uspokojila s vyhláseniami niektorých výrobcov, ktorí deklarovali netestovanie na zvieratách. Trošku tomu v ostatnom čase pomohla aj EÚ , svojím zákazom testovania na zvieratách. 

No stále sa žiaľ nájdu značky, ktoré to šikovne vedia obísť. Testovanie je totiž zakázané v EÚ a mnoho "mainstreamových" značiek má výrobne v Ázií a podobne...

Od toho, že som si dávala pozor na to, čo na seba "natieram" to priblžne pred rokom  a pol prehuplo do uvedomenia si, že nechcem jesť zvieratá. Takto to možno znie divne, no je to moje vnímanie skutočnosti. 

Neviem si predstaviť, že by som zjedla niečo "z mäsa a kostí". Prišlo to na mňa v podstate zo dňa na deň. A bolo to doteraz jedno z najužitočnejších rozhodnutí v mojom živote. 

Ani raz sa mi odvtedy nestalo, že by som toto rozhodnutie ľutovala, alebo presnejšie - že by som si povedala, že veď to je mäso - na to nemôžem mať chuť. Nie. 

Odkedy som vylúčila mäso, viac si dávam pozor na to čo zjem. Zo začiatku to nebolo úplne ok a verím, že "výživový poradcovia" by sa za hlavu chytali, no postupne som si našla tú svoju "optimálnu" cestu. 

Milujem zeleninu na všetky spôsoby. Ovocie mám ako dezert. Bielkovín z rastlinnej stravy mám dostatok a strážim si ich príjem. Takže mi nič nechýba. 

Dôkladné a poctivé stravovanie sa odrzkadlilo za ten čas aj na mojom tele - už nemávam problémy s trávením, naučila som sa jesť  pravidelne a tak aby moje telo dostalo všetky potrebné živiny. 

Všímam si, že ustúpili "pubertálne" prejavy na pleti ( sa už aj patrilo, keď mi tiahne na 30 :D ), zlepšila sa mi kvalita vlasov a nechtov. Dokonca sa mi podarilo trošku schudnúť (ale musím sa vrátiť k pravidelnému cvičeniu, bez toho je to o ničom). 

Celkovo sa cítim lepšie. A z toho sa teším. 

Reakcie najbližších (poctivých masäžravcov) sú doteraz uštipačné, ale už si zvykli :)

Mojím cieľom nie je, aby sa z každého človeka stal vegetarián. To je osobná, veľmi osobná vec každého z Vás. Len som sa chcela podeliť o svoje dôvody, skúsenosti. 

Dá sa to a dá sa to s úsmevom a radosťou, len musíte chcieť a čo je najdôležitejšie - musí Vám to prinášať radosť a pokoj na duši. Ak si poviete, že by ste nemali jesť mäso -  lebo bitúnky a slepačie farmy, zlé zaobchádzanie so zvieratmi a podobne a napriek tomu máte chuť na rezeň - nebráňte sa a ten rezeň si dajte. Možno jedného dňa ten zlom príde sám od seba . A možno nie. Ale je to Vaša vec. Nikto nemá právo Vám do toho hovoriť. 

Ale to neznamená, že ste "zlý človek".

Osobne neznášam všetky tie "módne vlny" propagácií vegetariánstva a vegánstva a teraz veľmi populárny "RAW" a podobne. Ak to tak cítite, smelo do toho, ale k nie, neznásiľňujte sa. Malo by to len len krátke trvanie a v konečnom dôsledku, by to pre Vás nebola výhra. 

Ako malá nápoveda ako spoznáte "naozajstného vegetariána"  Vám môže poslúžiť zistenie jedného prieskumu (už neviem kde som to videla)  ale výsledky prieskumu uvádzali, že cca  70% vegetariánov v podnapitom stave konzumuje mäso :D 

To je to o čom vlastne hovorím - stal s z toho módny trend, ľudia sa stanú vegetariánmi/vegánmi preto, že je to aktuálne v móde.

A aj preto sa šíria rôzne nezmysly a nepravdy..

Jasné, že by bolo skvelé keby sme my ľudia brali väčší ohľad na zvieratá a životné prostredie celkovo - ale ruku na srdce - toto nie je niečo čo sa dá prikázať a už vôbec nie "celoplošne". To musí v človeku dozrieť a musí sám chcieť....

Osobne verím, že jedného dňa príde k tak nejak prirodzenej zmene vnímania a bude čoraz viac ľudí dbať na to čo jedáva a odkiaľ to k nemu prichádza a čo sa za tým všetkým skrýva. 

Ale prosím,nevnímajte vegetariánstvo/vegánstvo ako módny trend. To nie je tá správna cesta....

Na záver už len na odlahčenie - veľmi ma pobavil jeden vtip :), ktorý tento dnešný "trend" podľa mna veľmi vystihuje :

"Do baru príde fitnesska, startupista a vegetarián...

Viem to preto, lebo to do 5 minút od ich príchodu to povedali každému v miestnosti...... :)  "

 

Moje odporúčanie - jedzte to čo Vás napĺňa pocitom šťastia, bez ohľadu na to, čo "frčí" ale buďte dobrým človekom. 

Buďme k sebe tolerantnejší, viac sa snažme pochopiť potreby a názory druhého a milujme všetci prírodu a tie poklady, ktoré v nej máme! 

 

S láskou 

Baška