Čo je to ten Alun ?

Ahojte moje, 

rada by som Vám dnes priblížila produkt, ktorý je možno podľa názvu trošku záhadnejší a ťažko si predstaviť čo to vlastne je a ako sa to používa. V čom spočívajú výhody a či vlastne nejaké sú? Tak som Vám zhrnula najdôležitejšie otázky a informácie, ktoré ste možno nevedeli. 

ALUN. Prírodný dezodorant

alun cosmetikabio

                 INCI: ammonium alum

        Pravý prírodný Alun je ako taký malý zázrak. Môžete sa stretnúť s rôznymi názvami - ako      alum, alun, kamenec, kryštál. Podľa chemického zloženia je to buď potassium alum (síran draselno-hlinitý) alebo ammonium alum (síran amónno-hlinitý). 

Výhodou prírodného kryštálu, je to, že molekuly sú príliš veľké na to aby mohli vniknúť do krvného obehu. Pôsobia na pokožke, sťahujú póry a zároveň vytvárajú antibakteriálnu vrstvu, ktorá bráni množeniu baktérii a vzniku telesného pachu. 

Prírodný pravý kryštál (alun) je priesvitný, prípadne polopriesvitný. Jediná úprava, ktorá je na ňom vykonávaná je výbrus do požadovaného tvaru. Preto hovoríme v tomto prípade o úplne prírodnom dezodorante, 

Na trhu je však aj veľa napodobnenín (zväčša lákajú na nižšiu cenu). Napodobeniny alunu alebo kryštálu však nedosahujú taký účinok ako pravý alun. Vytvárajú sa tak, že úlomky a prášok po brúsení pri vytváraní alunu sa pozbierajú, rozpustia (v lepšom prípade vo vode, v horšom v rozpúšťadle) a potom sa to odlieva a vytvára sa tzv. nepravý alun. Spoznáte ho tak, že je biely, nepriesvitný, nemá štruktúru kryštálu. A hlavne - nemá také skvelé účinky ako pravý kryštál. 

Jedinou nevýhodou tohto deodorantu je to, že je krehký. Ak Vám padne na dlažbu v kúpeľni, pravdepodobne sa rozbije na malé kúsky. Preto s ním treba narábať opatrne. Ak Vám nepadne, tak Vám vydrží aj viac ako rok, pri každodennom použití. 

Používa sa tak, že ho navlhčíte a nanášate opakovane šúchaním do podpazušia (prípadne na nohy) - pozor - podpazušie musí byť čisté a suché - vtedy sa vytvorí skutočná antibakteriálna vrstva zabraňujúca vzniku zápachu potu. 

Takže ak Vám z nejakého dôvodu nevyhovujú prírodné dezodoranty, či už krémové, tyčinkové, so sódou bikarbónou či bez, vyskúšajte ALUN :) Možno už ho nepustíte z ruky :) 

Máme ho v novom  milom balení (je na šnúrke) a je k nemu ľanové vrecúško na pohodlné prenášanie :) 

V eshope ho nájdete TU: ALUN prírodný deozodorant